Twitter Uygulamaları – 2) Kütüphane Entegrasyon / Bağlantı İşlemi

tw

 

Merhaba arkadaşlar, sizlere twitterın API servisi aracılığı ile yapabileceklerinizi anlatacağım bu serinin ikinci yazısında, API entegrasyonunu nasıl yapacağımızdan bahsedeceğim. İlk yazımda API servisini nasıl kullanacağımızı, nasıl yeni bir uygulama oluşturabileceğimizi anlatmıştım. Twitterda nasıl uygulama oluşturacağınızı bilmiyorsanız linki ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.

Twitter uygulamanızı oluşturduğunuzu varsayarak anlatıma başlıyorum. PHP ile twitter işlemlerini yapabilmek için öncelikle Twittera istek göndermemiz gerekiyor. İsteği gönderirken bize giriş bağlantısı sağlayacak olan bu scripti bilgisayarımıza indiriyoruz. Scripti indirdikten sonra, oluşturduğumuz PHP projesini açıyoruz ve script dosyaları içinde bulunan

oauth_access_token
oauth_access_token_secret
consumer_key
consumer_secret

uygulama erişim parametrelerini eşleştireceğimiz sayfayı

require_once(‘twitteroauth/TwitterOAuth.php);  şeklinde çağırıyoruz.

Gerekli parametreleri uygulama sayfamızdaki Keys and Acess Tokens” bölümünden kopyalayarak (https://apps.twitter.com/)

$consumer_key = ‘Consumer KEY’;
$consumer_secret = ‘Consumer SECRET KEY’;
$accesstoken = ‘Access Token’;
$accesstokensecret = ‘Access Token SECRET’;

alanlarına ekliyoruz. Bu kodları bir “header.php” dosyası oluşturup bunun içine yazarsak daha dinamik bir şekilde bilgileri güncelleyebiliriz ve her sayfa için tekrar tekrar uğraşmak zorunda kalmayız. Elde ettiğimiz kod sayfasının aşağıdaki resimdeki gibi olması gerekiyor.

twapi

 

“Not: Resimdeki bilgiler sallamasyondur sizin kendi parametre bilgilerinizi girmeniz gerekiyor. Ayrıca referans olarak çağırdığımız ‘TwitterOAuth.php’ dosyasını kendi dizininizdeki adresinden çağırmanız gerekmektedir.”

Yukarıdaki işlemleri aynı şekilde uyguladıysanız bağlantı işlemi tamamdır. Artık Twitter’a istediğimiz şekilde php ile işlem yaptırabiliriz. Bu işlemlere bir sonraki yazımda “Otomatik Tweet Atma” işlemi ile başlıyoruz.

Soru ve önerilerinizi yorum olarak ya da e-mail göndererek iletebilirsiniz, teşekkürler.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

2 Cevaplar

  1. barış dedi ki:

    merhaba. verdiğiniz kodlar ile birden fazla twitter hesabına bağlanabilir miyiz? örneğin, $consumer_key vs’yi foreach döngüsü içine alarak birden fazla hesaptan aynı tweet’i yada belirttiğmiz tweeti nasıl post ettirebilirim ?

    • tolgacelik dedi ki:

      Merhaba Barış bey, bahsettiğinizi açıkcası denemedim ve twitter buna izin veriyor mu bilmiyorum. Ama sisteminizi buna göre oluşturursanız ve twitter izin veriyorsa elbette yapmanız mümkün. Buradan anlatmak uzun olacaktır, döngü kurarak çok kullanıcı erişimi yapmayı deneyin eğer takıldığınız noktalar olursa mail adresim aracılığı ile bana ulaşabilirsiniz ve elimden geldiğince destek vermeye çalışırım. Kolay gelsin, iyi çalışmalar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

https://supertotobetgir.xyzhttps://perabetadresi.xyzhttps://girispiabet2.xyzhttps://artemisbetadres.xyzhttps://klasbahisgiris.xyz