Twitter Uygulamaları – 1) Başlangıç Yeni Bir Uygulama Oluşturma

tw

Merhaba arkadaşlar, günümüzde twitter kullanıcı sayısı yüksek olan reklam yapabileceğimiz sosyal ağlardan biridir. Sizlere twitterın API servisi aracılığı ile yapabileceklerinizi anlatacağım bu serinin ilk yazısında, başlangıçta yapmanız gereken işlemlerden bahsedeceğim. Twitter’da otomatik takip, otomatik mesaj, otomatik tweet atma, trend topicleri tweetleme, otomatik favoriye alma vs. gibi işlemleri Twitter API servisini kullanarak gerçekleştirebiliriz. Twitter API servisi ile işlem yapabilmemiz için, Twitter API platformunda bir uygulamamızın olması ve bu uygulamadan istenen parametreleri alıp sistemimizle servis arasında bağlantı kurmamız gerekiyor.

Peki bunu nasıl yapacağız?

Öncelikle bir Twitter hesabımız olmalı. Buradan yeni bir twitter hesabı oluşturabilirsiniz. Yeni bir twitter hesabı oluşturduktan sonra, Twitter API sayfasına giderek daha önceden oluşturulmuş uygulamalarımızı listeleyebilir ve “Create New App” butonu ile yeni bir uygulama ekleyebiliriz.

twitter1

 

“Create New App” butonuna tıkladığımızda karşımıza çıkan sayfada, uygulamamızın adını, açıklamasını, web site adresimizi yazıp, yazılım sözleşmesini onayladıktan sonra “Create Your Twitter Application” butonuna tıklayarak uygulamamızı oluşturabiliriz. Bu sayfada bulunan “Callback URL” bölümünü şimdilik boş bırakabilirsiniz başlangıç için bu bölüme ihtiyacımız olmayacak.

twitter2

 

Uygulamamızı oluşturduktan sonra, uygulama ayarlarını ekleme veya güncelleme işlemlerini uygulama sayfasında yapabiliriz. Burada uygulama detaylarını, ayarlarını, erişim anahtarlarını ve uygulama izinlerini görüntüleyebilir güncelleyebiliriz.

twitter3

 

Settings bölümünden, uygulama adını, açıklamasını, web site adresimizi, uygulama iconunu değiştirebilir ve güncelleyebiliriz.

Asıl işimiz Keys and Acess Tokens bölümünde olacak. Burada uygulamamıza erişim sağlayabilmemiz için gerekli parametreler bulunmakta. Bunları kopyalayıp sistemimize çekmemiz gerekecek. Bunlar Consumer Key (API Key), Consumer Secret (API Secret), Access Token, Access Token Secret alanlarıdır. Permissions bölümü ise okuma ve yazma izinlerini yönetebilmemizi sağlıyor.

Evet arkadaşlar bilgilerini kullanacağımız uygulamamızı  bu yazımızda oluşturduk. Bir sonraki yazımızda gerekli kütüphaneleri ve bunları nasıl sistemimize ekleyeceğimizi anlatacağım.

Soru ve önerilerinizi yorum olarak ya da e-mail göndererek iletebilirsiniz, teşekkürler.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

6 Cevaplar

 1. twitter dedi ki:

  Peki twitterda dışarıdan kullanıcılar için nasıl anlık olarak api kodu oluşturabiliriz ?

  • tolgacelik dedi ki:

   Merhabalar, yapmak istediğiniz bir uygulama için api kodu oluşturmak ve erişim izni sağlamak mı yoksa genel olarak otomatik bir şekilde kullanıcılara tek platform üzerinden api kodu temin etmek mi?

 2. Ayhan dedi ki:

  Merhaba ,
  Yaptığım uygulamaya başka twitter hesbımda nasıl kullanabilirim izin verebilirim hiç kaynak yok yardımcı olur musunuz.

  • tolgacelik dedi ki:

   Merhabalar,
   Kullanmak istediğiniz hesabı authorize etmek gerekiyor. Bunun yöntemi ve nasıl olacağını gösteren bi makale yayınlayacağım yakın zamanda lütfen takipte kalın..

 3. laz dedi ki:

  merhaba wep sitemiz yoksa uygulama oluşturabiliyormuyuz ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

https://supertotobetgir.xyzhttps://perabetadresi.xyzhttps://girispiabet2.xyzhttps://artemisbetadres.xyzhttps://klasbahisgiris.xyz