jQuery Serisi – jQuery Nedir?

Merhaba arkadaşlar, Javascript kullanmak istediğimizde yardımımıza koşan “jQuery” kütüphanesinin ne olduğunu, ne işe yaradığını, nasıl kullanacağınızı anlatacağım ve jQuery örneklerini paylaşacağım “jQuery Serisi” yazılarına bu makale ile başlıyoruz.

jquery

 

jQuery kullanabilmek için bilmeniz gerekenler nelerdir?

jQuery kullanabilmeniz için temel olarak,

  • HTML,
  • CSS,
  • JavaScript bilmeniz gerekiyor.

 

jQuery Nedir?

jQuery, projelerimizde javascript kullanımını kolaylaştırmak için oluşturulmuş bir kütüphanedir. JavaScript ile yapmak istediğimiz bir özelliği, satırlarca kod yazmak yerine jQuery kütüphanesini kullanarak tek satır kod ile daha önceden hazırlamış bir method olarak çağırabiliyoruz.

jQuery kütüphanesini sitemize nasıl ekleriz?

jQuery kütüphanesini sitemize, JQuery.com üzerinden kütüphaneyi indirerek dosyalarımız arasından ya da CDN kodu ile internet üzerinden ekleyebiliriz.

İndirme Yöntemi

Kütüphanenin indirmek için iki versiyonu mevcuttur. Biri sıkıştırılmış versiyon, diğeri ise kodları inceleyebileceğimiz gelişmiş versiyonudur. Her iki versiyonda indirilip kullanılabilir. İndirme linki : jQuery
İndirdiğimiz dosyayı HTML sayfamıza, <head> bölümünde <script> </script> tagları arasına yazarak referans olarak çağırıyoruz. Bu dosyayı kullanmak istediğiniz web sayfası ile aynı dizine atınız ya da dosya yolunu dosyayı barındırdığınız dizine göre veriniz.

Kullanımı:

<head>
<script src=“jquery-1.11.2.min.js”></script>
</head>

CDN Yöntemi

jQuery dosyalarını sunucunuzda barındırmak istemiyorsanız, bir CDN (Content Delivery Network) ile onu çağırabilirsiniz. Google ve Microsoft  jQuery dosyalarını sunucularında barındırıyor ve bizlerle paylaşıyor. CDN linklerini HTML sayfamıza, <head> bölümünde <script> </script> tagları arasına yazarak referans olarak çağırıyoruz.

Google CDN:

<head>
<script src=“http://ajax.googleapis.com/ajax/libs/jquery/1.11.2/jquery.min.js”></script>
</head>

Microsoft CDN:

<head>
<script src=“http://ajax.aspnetcdn.com/ajax/jQuery/jquery-1.11.2.min.js”></script>
</head>

Not: Çoğu internet sayfasında Google veya Microsoft CDN linkleri kullanıldığı için, bu iki CDN kodunu kullanmak sizin için faydalı olacaktır. Çünkü kullanıcılar başka siteleri ziyaret ettiklerinde, tarayıcıları bu jQuery dosyalarını önbelleğine almış olacaktır. Bu sayede hızlı bir şekilde sizin sayfanızı da yükleyebileceklerdir.


Evet arkadaşlar bu yazımda sizlere jQuery’nin ne olduğunu ve nasıl kullanılacağını anlatmaya çalıştım. Umarım işinize yarar. Soru ve önerilerinizi yorum olarak ya da e-mail göndererek iletebilirsiniz, teşekkürler.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

https://supertotobetgir.xyzhttps://perabetadresi.xyzhttps://girispiabet2.xyzhttps://artemisbetadres.xyzhttps://klasbahisgiris.xyz