İletişimin Önemi ve Geldiği Nokta!

İletişim hayatımızdaki en önemli öğelerden biri olmakla birlikte, ikili ilişkileri kurmakta ve güçlendirmekte etkisi büyük olan bir faktördür. Hayatımızda teknolojinin gelişmesiyle iletişim imkanları artmasına rağmen, iletişimin git gide azalması ne büyük bir ironi aslında. Toplum olarak iletişim araçlarının içine hapsolmuş durumdayız. Aynı masada oturup ellerinden telefon düşmeyen bir nesil olup çıktık, karşılıklı sohbetin olmadığı ya da çok az olduğu bir hal aldık git gide.

unnamed (4)

Duygu, düşünce ya da bilgilerin akla gelebilecek her türlü yolla başkalarına aktarılması, bildirişim olarak tanımlanıyor iletişim. Artık kişiye ulaşan kanal akıllı telefonlar oldu. Sosyal medyanın getirdiği etkiyle yazışarak kurulur oldu ilişkiler. Oysaki en etkili ve sağlıklı iletişim, gözlerle kontak kurarak yapılan iletişimdir. Hareketler, jest, mimik, ses tonu çok etkiler bir iletişimi. Giderek bunları kaybetmek, giderek bunların azalması gerçekten çok üzücü. Tabi ki kimse eski zamanlardaki mektupla haberleşelim, güvercinlere dönelim demiyor ama yine de teknolojinin amaç değil araç olarak kullanılması daha sağlıklı bir toplum oluşturacaktır.

unnamed

İletişime bir öğretmen gözüyle bakacak olursak, öğrenci ve öğretmen arasındaki en temel şey kesinlikle iyi bir iletişimdir. Daha eğitimli bir toplum oluşturabilmek için iletişimi kuvvetli, kelimeleri daha özenli kullanan, birbirlerini dinleyen, anlayan ve birbirlerine karşı saygılı olan bireyler yetiştirmek bizim gibi öğretmenlerin elinde. Yapılandırmacı eğitimi gerçekten uygulamak, öğrenci merkezli, onlara sorumluluk veren, hatta onları hayatını şekillendirebilecek düzeye daha küçük yaştan getirmek çok önemli.

Öğrencilerimizle iletişimimizi koparmayalım ve onlarla sürekli kontak halinde olalım. Çünkü onların bir rehbere ihtiyacı var, onlara rehber olabilmek için onları anlamamız, anlayabilmek için de iyi bir iletişim kurmamız gerekiyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

https://supertotobetgir.xyzhttps://perabetadresi.xyzhttps://girispiabet2.xyzhttps://artemisbetadres.xyzhttps://klasbahisgiris.xyz