Facebook Kullanımı – Ayarlar Sayfası

Facebook-logo-PSD

Merhaba arkadaşlar, sosyal medya günümüzde vazgeçilmez bir hal almıştır ve artık neredeyse herkesin sosyal ağlarda hesabı bulunmaktadır. Bu yazımda sizlerle sürekli kullandığımız “Facebook” da yapabileceğiniz bazı ayarlardan bahsedeceğim.

Öncelikle facebook hesabınıza giriş yapmalısınız. Daha sonra facebook sayfanızda sağ üst tarafta bulunan ok işaretine tıklayıp, ayarlar bölümüne tıklamalısınız.

face1

 

Karşınıza otomatik olarak “Genel Hesap Ayarları” bölümü gelecektir. Buradan adınızı, kullanıcı adınızı, e-postanızı ve şifrenizi, kullandığınız dili ve sıcaklık parametresini değiştirebilirsiniz.

face2

 

Sol tarafta bulunan “Genel” sekmesinin altında bulunan “Güvenlik” sekmesi ile

  • Giriş Bildirimleri
  • Giriş Onayları
  • Kodmatik
  • Uygulama Şifreleri
  • Güvenilir Kişiler
  • Tarayıcı ve Uygulamaların
  • Giriş Yaptığın Yerler 

olmak üzere 7 farklı güvenlik ayarını yapılandırabilir ve facebook hesabınızı dondurabilirsiniz.

face4guven

 

Giriş bildirimleri bölümü ile daha önce kullanmamış olduğunuz bir bilgisayardan veya mobil cihazdan hesabınıza erişildiğinde bildirim almanızı sağlayabilir ve hesabınızın güvenliğini arttırabilirsiniz. E-posta bildirimi ve SMS bildirimi olmak üzere iki seçenek bulunmaktadır. Hangi yöntem veya yöntemlerle bildirim almak istiyorsanız seçip kaydetmeniz yeterli olacaktır.

face3giris

Giriş onayları bölümü ile bilinmeyen bir taracıdan hesabınıza giriş yapılmaya çalışıldığında güvenlik kodu istenmesini aktif veya pasif edebilirsiniz.

face5giris2

Kodmatik bölümü ile telefonunuza indiriğiniz uygulamalar sayesinde güvenlik kodu temin edebilir ve siteme giriş yapabilirsiniz.

Uygulama şifreleri bölümü ile kullandığınız uygulamalara facebook şifreniz veya güvenlik kodlarınız yerine özel şifreler oluşturarak erişim sağlayabilirsiniz.

Güvenilir kişiler bölümü ile hesabınıza erişemediğiniz zamanlarda yardım alabileceğiniz, şifrenizi kurtarmada size yardımcı olabilecek kişileri belirleyebiliyorsunuz.

face6giris3

Tarayıcıların ve uygulamaların bölümü ile giriş yaparken kullandığınız bazı uygulamaları belirleyebilir ve bu uygulamalardan giriş yaptığınızda bildirim alma ve kimlik doğrulama işlemlerini iptal edebilirsiniz.

face7giris4

Giriş yaptığın yer bölümü ile şu anda Facebook hesabınız ile giriş yaptığınız yerleri görüntüleyebilir ve oturumlarınızı sonlandırabilirsiniz.

face8giris5

En altta bulunan hesabımı dondur seçeneği ile hesabınızı dondurabilirsiniz. Hesap dondurma işlemini gerçekleştirdiğinizde etiketlendiğiniz tüm fotoğraflar kalkacaktır.

Tekrar sol taraftaki menüye baktığımızda “Gizlilik” sekmesini göreceğiz. Bu sekmede;

  • Paylaştıklarımı kimler görebilir?

  • Benimle kimler iletişim kurabilir?

  • Aramada beni kimler bulabilir?

olmak üzere 3 ana sekme karşımıza çıkacaktır.

face9gizlilik

 

Paylaştıklarını kimler görebilir bölümünde paylaşacağınız gönderileri kimin görebileceğini belirleyebilir, etiketlenmiş olduğunuz tüm gönderileri gözden geçirebilir, arkadaşlarınızın arkadaşlarıyla veya herkese açık paylaşmış olduğunuz gönderilerin hedef kitlesini belirleyebilirsiniz. Yani bu sekme ile gönderilerinizi kimin görüp göremeyeceğini belirleyebilirsiniz.

face10gizlilik

 

Benimle kimler iletişim kurabilir sekmesi ile, kimlerin size arkadaşlık isteği gönderebileceğini ve arkadaş olmadığınız kişilerden gelen mesajların nereye kaydedileceğini belirleyebilirsiniz.

Aramada beni kimler bulabilir sekmesi ile, e-mail adresinizi, telefon numaranızı veya arama motorlarının zaman tünelinde arayarak sizleri kimlerin bulacağını belirleyebilirsiniz.

face12gizlilik

Tekrar soldaki menüye döndüğümüzde “Zaman Tüneli ve Etiketlenme Ayarları” sekmesini göreceğiz. Bu sekme ile zaman tünelinizde kimlerin paylaşımda bulunabileceğini, etiketlendiğiniz gönderilerin öncelikle sizin onayınıza sunulup sunulmayacağınızı belirleyebilirsiniz. Bu bölüm önemlidir ve bir çok kişinin ihtiyacı olduğunu düşünüyorum çünkü facebookda bulunan bazı virüsler yüzünden otomatik olarak uygunsuz gönderilerde etiketlenebiliyoruz. Bu şekilde etiketlendiğiniz gönderinin zaman tünelinde gözükmemesini sağlayabilirsiniz.

face13zamantuneli

Son olarak “Engelleme” bölümüne değineceğim. Bu bölümde size erişmesini istemediğiniz kişileri (kullanıcıları), hepimizin sıkıldığı uygulama daveti gönderenleri ve direkt olarak uygulamaları engelleyebilirsiniz.

faceengelle

Evet arkadaşlar bu yazımızda “Facebook Ayarlar” sayfasında yapabileceğimiz bazı özelliklerden bahsettik. Genel olarak hesap gizliliği ve güvenliği ile ilgili bölümleri ele aldım. Çünkü çoğu insan başına gelen bazı olaylarda bu bölümleri kullanarak hesabını geri alabileceğini, rahatsız olduğu uygulamaları ve durumları buradan engelleyebileceğini, kimler tarafından arkadaşlık isteği alabileceğini vs. gibi işlemleri buradan yapabileceğini bilmiyor. Umarım faydalı bir yazı olmuştur.

Soru ve önerilerinizi yorum olarak ya da e-mail göndererek iletebilirsiniz, teşekkürler.

 

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

https://supertotobetgir.xyzhttps://perabetadresi.xyzhttps://girispiabet2.xyzhttps://artemisbetadres.xyzhttps://klasbahisgiris.xyz