CSS Serisi – 1) CSS Nedir?

Merhaba arkadaşlar, CSS Tanımını, Kullanımını ve CSS Örneklerini paylaşacağım “CSS Serisi” makalelerine “CSS Nedir?” ile başlıyoruz, işinizi görmesi dileğiyle..

CSS Nedir?

CSS, “Cascading Style Sheets” kelimelerinin baş harflerinden oluşan görüntüyü hızlı ve etkili bir şekilde değiştirmenize yarayan Web Teknolojisidir. Türkçede karşılığı “Basamaklı Stil Sayfası” olarak bilinen CSS bir web sitesini tasarlarken olmazsa olmaz dediğimiz kodlardır. İnternet sayfaları için genelgeçer şablonlar hazırlama olanağı verdiği gibi, bağımsız olarak harflerin stilini, yani renk, yazı tipi, büyüklük gibi özelliklerini değiştirmek için de kullanılabilir. Bu tekniğin en önemli özelliği kullanımındaki esnekliktir. Bilişim dünyasının devi olan microsoft, 1996 yılında ilk web tarayıcısını geliştirerek, html verilerinin görüntülenmesini sağladı. 1996 yılı web tasarım için gerçekten büyük gelişimlerin yapıldığı yıl oldu. 1996 yılının aralık ayında CSS tanıtıldı.

wordle-css

Stiller, bir HTML elementinin nasıl görüneceğini, siteyi görselleştirme ve HTML dosyamızın daha anlaşılır olması gibi bir çok özelliği belirlememizi sağlar. Stillerimiz tek bir dosyada toplanır ve kolaylıkla okunur – değiştirilir, dosyalarımızın uzantısı *.css dir. CSS dosyaları birden fazla still barındırabilir. Özetle CSS sitemizi görsel anlamda geliştirme ve değiştirmemize yarar.

Evet arkadaşlar kısaca CSS’in ne olduğundan bahsetmeye çalıştım. Bir sonraki yazımda CSS serisine “CSS Kullanımı” ile devam edeceğiz. Soru ve önerilerinizi yorum olarak ya da e-mail göndererek iletebilirsiniz, teşekkürler.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

https://supertotobetgir.xyzhttps://perabetadresi.xyzhttps://girispiabet2.xyzhttps://artemisbetadres.xyzhttps://klasbahisgiris.xyz