Aile İçi İletişim – Çocuğumuza Rehber Olalım

Merhabalar, bu yazımda çocuğunuz ile nasıl sağlıklı iletişim kurmanız gerektiğinden, sağlıklı iletişim kurmanın faydalarından ve çocuğunuz üzerindeki bazı etkilerinden bahsedeceğim.

Geçmişten günümüze kültürümüzde ne yazık ki özellikle babalar çocuklarına soğuk ve mesafeli davranmışlardır. Bir babanın böyle davranmasının sebebi babasından böyle görmesi olabilir, ama babasından böyle gördüğü için ders alıp ve çocuğuna bunun tam tersi şekilde davranmaması ilginçtir. Aynı şekilde annelerinde çocukları üzerinde aşırı korumacı davranarak gelişimde etki yarattıklarını ve insanların bu konuda bilinçlenmeleri gerektiğini düşünüyorum. Çünkü çocuklarınızı nasıl yetişirirseniz, ileride okul ve mesleki hayatlarında bunların etkilerini sürekli göreceklerdir. Nasıl mı? Çocuğunuzun, öğrenciliğinde arkadaşları ile olan ilişkilerinde özgüvenli, ne dediğini ve ne istediğini bilen, sosyal, aktif, düşünceli ve anlayışlı bir birey olmasını istemez miydiniz? Bunun için yapmanız gereken öncelikli şey şudur, çocuğunuzu özgür bırakmalısınız. Özgür bırakmak derken tam anlamıyla da değil tabi. Anne baba olarak her zaman çocuğunuzu korumak isteyeceksiniz en doğal hakkınız bu. Ama fazla korumacı olmanız çocuğunuzun kendi ayakları üzerinde durmasına, kendini ifade edebilmesine engel olabilir. Bu da özgüvensiz, başkalarına bağımlı, pasif bir birey olmasına sebep olur.

Siz siz olun çocuğunuzu koruyacağım diye baskı altına almayın, bırakın o istediği şekilde yaşasın, sadece neyin doğru neyin yanlış olduğunu anlatın ve onun bunları benimseyerek hayata devam etmesini sağlayan yol göstericiler olun. Bu şekilde topluma yararlı, sosyal ve aktif bireyler yetiştirebilirsiniz. Çünkü eğitim ailede başlar, aile içinde iyi yetiştirilmemiş bir bireyin okul hayatında düzeltilmesi çok zordur. Çocuklarımıza yönetici değil yol gösterici olalım.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

https://supertotobetgir.xyzhttps://perabetadresi.xyzhttps://girispiabet2.xyzhttps://artemisbetadres.xyzhttps://klasbahisgiris.xyz